Dijital asistana geri dön.
KPSS Yaş Sınırı Nedir? Devlet Memuru Olma Yaşı Sınırı Kaçtır? (Ortalama okuma süresi 2 dakika, 34 saniye.)
2 yıl önce eklendi. // Toplam okunma: 249,351

KPSS'YE KİMLER GİREBİLİR?

Ortaöğretim okullarından, ön lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde ortaöğretim / ön lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar KPSS'ye girebilirler.

MEMUR OLMAK İÇİN YAŞ SINIRI KAÇTIR?

Devlet memuru olmak için KPSS sınavına girmek yeterli değildir. Memur olmak için koyulmuş olan şartlara uygunlukta söz konusu olarak göz önüne alınmalıdır. Devlet memuru alımı için aranan şartlar arasında bazı kurumlar tarafından memurlukta yaş sınırı da yer almaktadır. Memur olma yaş sınırı ise yasa tarafından konulmaktadır.

Devlet memurluğu için birçok alımda otuz beş yaşını doldurmamış veya da kırk yaşını doldurmamış olmaları istenmektedir. Tabi bu durum kurumdan kuruma göre farklılık gösterebilir hatta bazı kurumlar memur alımında yaş sınırı aramamaktadır. Devlet memuru olmak isteyenler için 657 sayılı kanunun 40. Maddesinde "18 yaşını tamamlayanlar ve herhangi bir meslek okulunu veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olma ve mahkeme kararı ile ergin olmak (yargısal erginlik) şartıyla atanabilirler." yazmaktadır. KPSS A grubu için yasa gereğince belirlenmiş olan yaş sınırı 35 yaşını doldurmamış olan ve alt yaş sınırı olarak da 18 yaşını doldurmuş olanlar için geçerlidir.

KPSS B GRUBU KADROLARDA YAŞ SINIRI VAR MI?

ÖSYM tarafından yapılmakta olan KPSS B Grubu için sınavın ardından alınan puana göre atama için başvuruda bulunacak olan kişiler için yaş sınırı koyulmamıştır.

SAĞLIK BAKANLIĞI ATAMALARINDA YAŞ SINIRI VAR MI?

Sağlık kurumlarında görev almak için atama başvurusunda bulunan adaylara yönelik olarak adayların 18 yaşını doldurup 35 yaşını doldurmamış olması istenmektedir.

ÖĞRETMENLİKTE YAŞ SINIRI KAÇ?

Birçok kişi mezun olmalarının ardından alanı üzerine öğretmenlik görevini yapmak istemektedir. Geçtiğimiz yıllarda öğretmenlik için 40 yaş sınırı vardı ve bu kaldırıldı. Şuan öğretmenlik yapmak isteyen kişiler için yaş sınırı yoktur. 40 yaşında olan mezunlarda istekleri ve atamalar üzerine öğretmenlik görevlerine başlayabilirler.

DEVLET MEMURLUĞUNDA ARANAN GENEL ŞARTLAR NELERDİR?

  • T.C. vatandaşı olması,
  • İstenilen yaş sınırına uygun olmak,
  • 18 yaşını tamamlamış olması
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
  • Askerliğini bitirmiş olması veya tecil ettirmesi,
  • Akıl hastalığının olmaması

DEVLET MEMURLUĞUNDA ARANAN ÖZEL ŞARTLAR NELERDİR?

  • Diploma almış olması,
  • Kanunlarda veya da mevzuatta yer alan şartlara uygunluk.